Sucha karma Canagan z jagnięciną została wybrana specjalnie z myślą o Jumbo. Chłopak na początku pobytu u nas miał nieco problemów trawiennych, więc lekkostrawna, bezzbożowa formuła spadła nam z nieba. Jak zapewne wiecie, Jumbo znalazł w międzyczasie nowy dom, ale na szczęście załapał się na testy! Inaczej byłoby mu z pewnością bardzo przykro…
Jumbo testować zaczął, a skończyli Łajka i Viking. I tu ponownie Canagan wybawił nas z opresji. Zaraz po adopcji Jumbka, czy to ze stresu, czy z powodu skutków po szczepieniu, czy może po prostu z powodu zjedzenia czegoś nieodpowiedniego, Łajka miała ostrą biegunkę i wymioty. Po nieprzespanej nocy, trafiłyśmy w niedzielny ranek do weterynarza, gdzie spędziłyśmy kilka godzin. Łajza dostała leki przeciwwymiotne i kroplówkę z elektrolitami. Do domu dostałyśmy zapas lekarstw, które miały pomóc w odbudowie flory w jelitach. Miałam również zrezygnować na chwilę z karmienia mięsem na rzecz suchej karmy, aby pozbyć się nadmiaru płynów z układu pokarmowego. Lekkostrawny Canagan z jagnięciną znów przyszedł na ratunek. Łajka szybko wróciła do formy 🙂 No a Viking załapał się z rozpędu 😉
Zanim jednak opiszę resztę naszych wrażeń, zapoznajmy się ze składem:
Skład: Świeżo przygotowana jagnięcina bez kości (43,5%), suszona jagnięcina (17%), bataty, ziemniaki, białko grochu, groszek, białko ziemniaczane, suszone jajko (2%), lucerna, sos z jagnięciny (1,5%), olej z łososia (1%), minerały, witaminy, glukozamina (1000 mg/kg), MSM (1000 mg/kg), jabłko, marchew, szpinak, psyllium, wodorosty, fruktooligosacharydy, chondroityna (700 mg/kg), rumianek, mięta pieprzowa, nagietek, żurawina, anyż i kozieradka pospolita
Składniki analityczne: Białko surowe 31,5%, zawartość tłuszczu 15%, surowe włókna 2,5%, popiół surowy 10,5%, wilgotność 8,5%, Omega 6 2,20%, Omega 3 0,70%, Wapń 2,4%, Fosfor 1,3%
Dodatki dietetyczne (na kg): Witamina A 16,250 IU, Witamina D3 2,400 IU, Witamina E 240 IU, Monohydrat siarczanu żelaza 641 mg, Monohydrat siarczanu cynku 577 mg, Monohydrat siarczanu manganu 141 mg, Pentahydrat siarczanu miedzi 46 mg, Bezwodny jodan wapnia 3,14 mg, Selenin sodu 0,53 mg
Ponad 60% składników to produkty mięsne. Pozostała część to zioła i warzywa. Brak zbóż. W składzie można znaleźć MSM, które normalnie dodatkowo suplementuję. To związek, który bardzo dobrze wpływa na profilaktykę układu ruchu oraz skórę i włosy. Pomaga w regeneracji mięśni po wysiłku. MSM zaleca się podawać w towarzystwie witaminy C, a jej źródłem są np. jabłko i marchew, które również znajdziemy w składzie.
Źródłem węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym w karmie Canagan są bataty czyli słodkie ziemniaki. Energia z nich uwalniana jest powoli, więc nie występują nagłe skoki poziomu cukru.
Wodorosty z kolei są bogate w minerały i mikroelementy. Mają dobry wpływ na tarczycę, gdyż zawierają jod.
Na stronie producenta można znaleźć informację, że wszystkie użyte składniki mają certyfikat przydatności do spożycia przez człowieka. Oznacza to, że nie są stosowane żadne odpady typu pióra, skóra czy pazury.
Wszystkie moje psy dobrze zareagowały na wprowadzenie karmy Canagan z jagnięciną. Nie było żadnych problemów trawiennych, a wręcz (jak w przypadku Łajki) duża poprawa. Przyznaję, że cała trójka testerów do wybrednych nie należy, ale widać było, że karma im smakuje i czekają na posiłek. Z dawkowaniem nie było problemów. Na opakowaniu oraz na stronie jest czytelna tabelka z dawkowaniem – oczywiście należy wziąć pod uwagę wiek, aktywność oraz środowisko, w którym żyje pies, ważna jest nawet pora roku! Moje diabły dostawały porcje raczej z górnego przedziału.
Poradnik żywieniowy producenta podpowiada również, że jeśli pies wygląda jakby miał nadwagę, to trzeba zmniejszyć ilość pokarmu o 10%. A jakby miał niedowagę, zwiększyć ilość pokarmu o 10%. Kontynuować tak zmniejszoną lub zwiększoną dawkę należy do momentu, w którym zostanie osiągnięta waga właściwa.
Wielkość granulatu sprawdziła się zarówno przy dużym Jumbo (30 kg), jak i przy znacznie drobniejszej Łajce (16 kg). Przy „środkowym” Vikingu (24 kg) wypadła wręcz idealnie. Można powiedzieć, że to karma przeznaczona da ras średnich. Wśród produktów Canagan zleźć można również te przeznaczone dla ras małych, dużych oraz dla psów starszych lub z nadwagą. Wszystko bez problemu znajdziecie na stronie internetowej.
Jedynym mankamentem, który zauważyłam był wyczuwalny zapach z pyska Łajki. Chłopaków zęby były w trochę gorszym stanie jak do nas trafili, więc w ogóle nie zrzucałam na jedzenie tego, że gorzej pachnie im z paszczy. Łajka dotychczas karmiona była surowym mięsem i jej oddechu po prostu nie czułam. Być może przy wszystkich suchych karmach tak jest, a ja żyłam w nieświadomości 😉 Na szczęście nie był to odór nie do wytrzymania, ale dla rzetelności recenzji muszę o tym wspomnieć.
Podsumowując… karma Canagan Grass-Fed Lamb to produkt, który polecamy. Poza jagnięciną, w ofercie znajdziecie też inne „smaki”. Bez problemu dopasujecie rodzaj karmy do wielkości Waszego psa. W ofercie jest również karma mokra, więc jak mówią… dla każdego coś dobrego 🙂
Poza karmą Grass-Fed Lamb mieliśmy również okazję przetestować smakołyki firmy Canagan. Ich recenzję znajdziecie tutaj. Oba produkty biorą udział w plebiscycie Top for Dog.
Produkt:
Sucha karma Canagan Grass-Fed Lamb (6 kg)
Strona:
www.canaganpolska.pl
Facebook:
www.facebook.com/canaganpolska