Psie uszy, zwłaszcza te oklapnięte, lubią zbierać i magazynować brudy z zewnątrz. Leżące uszy dodatkowo hamują dostęp powietrza, co sprzyja namnażaniu bakterii, grzybów i innych paskudztw. Dlatego warto zadbać o odpowiednią higienę kanałów słuchowych swoich podopiecznych.

Zawsze można poprosić weterynarza lub groomera, żeby przy okazji wizyty wyczyścił uszy, ale można również w łatwy sposób zająć się tym samemu w domu. Jeśli oczywiście nie mamy do czynienia z jakimiś stanami zapalnymi – wtedy obowiązkowo trzeba udać się do weterynarza. Nieprzyjemny zapach będzie pierwszym z objawów pogorszenia kondycji przewodu sułuchowego.

Jednak, gdy nie mamy do czynienia z zapaleniami, wizyta w gabinecie nie będzie konieczna. Żeby wyczyścić uszy zwierzaka warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki. W ramach Top for Dog dostaliśmy od firmy Vet Expert pielęgnacyjny preparat do uszu dla psów i kotów EAR CLEANSER i to właśnie ostatnio nim Wentyl miał pucowane uszy 🙂

Głównym testerem został Wentyl, gdyż jako posiadacz oklapniętych, mało owłosionych uszu, musi mieć je najczęściej czyszczone. Husky i te w typie mają uszy stojące, dodatkowo zabezpieczone sierścią, więc u nich gromadzi się znacznie mniej wszelkich zanieczyszczeń. Co nie znaczy, że od czasu do czasu również nie potrzebują pielęgnacji. Potrzebują. 😉

Vet Expert Ear Cleanser

Vet Expert Ear Cleanser to preparat do higienty przewodów słuchowych psów i kotów. Nie tylko czyści i usuwa nadmiar zalegającej woskowiny, ale również przyczynia się do nawilżenia kanału słuchowego i chroni przed podrażnieniami. A. co najważniejsze – zapobiega rozwojowi bakterii i jest bezpieczny. Preparat nadaje się dla psów i kotów wszystkich ras i w każdym wieku. Szczególnie polecany jest zwierzakom z długimi, leżącymi uszami.

Skład płynu Ear Cleanser:

  • Alantoina – biologicznie czynna substancja, łagodzi i regeneruje, odpowiada za rozpuszczanie
  • Gliceryna – silnie nawilża, wnika do naskórkarka
  • Kwas mlekowy – nawilża, ułatwia złuszczanie naskórka
  • Kwas hialuronowy – nawilża poprzez wiązanizanie wody na powierzchni naskórka
  • Ekstrakt z aloesu – wspomaga proces gojenia i łagodzenia stanów zapalnych, ma właściwości nawilżające
  • Olejek z drzewa herbacianego – działanie antybakteryjne
  • Ekstrakt z mięty – tonizuje i natłuszcza skórę
  • Kwas salicylowy – złuszcza naskórek, zmniejsza stany zapalne, likwiduje mikroorganizmy i grzyby

Sposób użycia

Do czyszczenia uszu, oprócz preparatu, należy przygotować gazę lub trochę waty. Nie używamy pateczyków kosmetycznych! Można nimi łatwo uszkodzić kanał słuchowy psa. Płyn do płukania Vet Expert ma wygodną elastyczną końcówkę, dzięki której łatwo i bezpiecznie wprowadzimy nieco środka do ucha. W tym celu trzeba odchylić ucho do tyłu i zaaplikować preparat do środka. Wystarczy niewielka ilość. Następnie trzeba delikatnie wymasować ucho przy podstawie małżowiny. Preparat powinien rozprowadzić się po kanale słuchowym. Po chwili należy delikatnie zebrać nadmiar płynu i rozpuszczonej woskowiny watą lub gazą.

Za pierwszym razem (lub za pierwszymi kilkoma razy) może być to dla psa dziwne i będzie próbował wytrząsnąć środek z ucha. Jednak warto nieco przytrzymać głowę, żeby płyn zdążył zrobić swoje i za szybko nie wydostał się na zewnątrz.

Nasze testy

Nie mogę powiedzieć, że higiena uszu jest ulubioną czynnością Wentyla. Jednak jest to zabieg konieczny dla utrzymania zdrowia. Na szczęście przy odrobinie smaczków, czyszczenie uszu nie przebiega u nas bardzo dramatycznie. Aplikacja płynu do czyszczenia Ear Cleanser jest na tyle łatwa, że wszystko przebiega dość sprawnie. Preparat działa szybko i skutecznie, co widać po wacikach, którymi usuwam nadmiar woskowiny po aplikacji. Zwłaszcza gdy mieliśmy dłuższszą przerwę od poprzedniej pielęgnacji. Po wytarciu uszu gazą lub wacikiem, Wentyl przestawał się nimi interesować, więc środek od Vet Expert mu nie przeszkadza i go nie drażni. Polecamy!

PRODUKT:
VET EXPERT EAR CLEANSER

STRONA:
vetexpert.eu

FACEBOOK:
Vet Expert

INSTAGRAM:
vetexpert