Zawsze podobały mi się domy i mieszkania z pięknie utrzymanymi roślinami. Dzięki nim wnętrza od razu robią się bardziej przytulne. Również mi zamarzyło się rozpocząć uprawy…

Oczywiście należało wziąć pod uwagę bezpieczeństwo psów. Niektóre rośliny są szkodliwe, inne wręcz zagrażające życiu. Na szczęście jakoś doniczki nie budzą szczególnego zainteresowania futer, ale lepiej mieć pewność, że nic nikomu się nie stanie.

W sieci zaczęłam szukać informacji o roślinach trujących i szkodliwych. Jednak weryfikacja z tej strony okazała się kłopotliwa, gdy stawałam przed wyborem w sklepie, którego kwiatka wybrać. Postanowiłam więc poszukać z drugiej strony – roślin bezpiecznych. To pierwsze i najważniejsze kryterium.

Drugim kryterium przy wyborze była łatwość w hodowli. Jako osoba mało doświadczona w temacie, postanowiłam brać pod uwagę rośliny łatwe lub w miarę łatwe w uprawie.

Oczywiście trzecim kryterium został gust 🙂 Chyba jasne, że jak każdy, lubię otaczać się rzeczami ładnymi. Roślinami również 🙂

Poniżej przedstawiam Wam listę 11 roślin, które spełniają wszystkie trzy powyższe założenia. Część z nich już posiadam (i żyją, więc rzeczywiście są łatwe w uprawie!), pozostałe planuję mieć w bliższej lub dalszej przyszłości 🙂

Grubosz (Crassula)

Grubosz, czyli drzewko szczęścia 🙂 Do tego rodzaju zalicza się kilkanaście gatunków. Dawniej najpopularniejszym reprezentantem rodzaju był grubosz drzewiasty, a obecnie króluje grubosz owalny, zwany srebrzystym. Rośliny te preferują stanowiska nasłonecznione. Jak to sukulenty grubosz nie lubi nadmiernego podlewania. Jest podatny na przegnicia, więc lepiej podlewać rzadziej niż częściej. Jest rośliną podatną na formowanie. Można z niego tworzyć ciekawe formy bonsai.

Dracena

Dracena to rodzaj, który liczy wiele gatunków roślin. Wiele z nich hodowanych jest w domach i mieszkaniach. Lubią słoneczne stanowiska. Odmiany o barwnych liściach potrzebują więcej światła niż pozostałe (inaczej kolory bledną). W okresie wzrostu (wiosna, lato) należy podlewać je umiarkowanie, w czasie spoczynku oszczędniej. Ważnie, żeby nie dopuścic do przesuszenia, gdyż liście zaczną wysychać i opadać. Dodatkowo można draceny zraszać.

Dizygoteka wytworna (Dizygotheca elegantissima)

Dizygoteka wytworna występuje w wielu odmianach, różniących się wybarwieniem liści. W naturalnym środowisku może występować jako 6-7 metrowe drzewo! W warunkach domowych nie wyrastają aż tak bardzo. Rośliny te lubią stanowiska jasne, ale nie w bezpośrednim słońcu. Podlewać należy umiarkowanie, zimą podlewanie ograniczyć, ale nie dopuścić do przesuszenia. Gdy w mieszaniu jest suche powietrze, korzystnie będzie zraszać liście.

Niedośpian ognisty (Hypoestes phyllostachya)

Niedośpian ognisty to niewielki krzew z rodziny akantowatych o charakterystycznym wybarwieniu liści. Wymaga jasnego, ciepłego i słonecznego stanowiska, na którym słońce utrzymuje się najdłużej. Najlepiej gdy nie będzie to miejsce bezpośrednio wystawione na słońce, ale żeby zachować piękne kolory potrzebuje dużo światła. Niedośpian preferuje dużą wilgotność, należy więc go regularnie podlewać i zraszać.

Smużyna płożąca (Callisia repens)

Smużyna, zwana też kalisją, to niewielka roślina z rodziny komelinowatych. Jest niewymagająca i łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne. Jednak zbyt intensywne bezpośrednie światło może poparzyć liście. Lubi ciepło i regularne podlewanie. Na szczęście dla zapominalskich zniesie chwilowe okresy przesuszenia.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkas ma niewielkie wymagania, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki. Lubi miejsca półcieniste, nawet zacienione. Nie lubi nadmiaru wody, toleruje krótkie okresy przesuszenia. W okresie wzrostu należy podlewać go tak, żeby podłoże było lekko wilgotne (nie mokre), zimą podlewanie trzeba ograniczyć. Nie lubi zalewania liści.

EDIT: dotarłam do źródeł, które mówią, że roślina może zawierać substancje podrażniające błony śluzowe – dobrze wziąć to pod uwagę!

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Nefrolepis wyniosły czyli popularna paprotka 🙂 Trzymanie jej w domu bardzo pozytywnie wpływa na jakość powietrza. Bardzo ładnie będzie prezentować się ustawiona gdzieś wyżej ze zwisającymi liśćmi. Nie lubi bezpośredniego światła, dobrze będzie czuła się w półcieniu. Lubi dużą wilgotność. Gdy powietrze jest zbyt suche, warto ją zraszać.

Płaskla (Platycerium)

Płaskla, inaczej łosie rogi to rodzaj roślin należący do rodziny paprotkowatych. Wymaga specjalnego podłoża, składającego się z mieszanki torfu i ziemi liściowej. Może rosnąć na dużych kawałkach kory lub na pniach stosowanych dla epifitów. Najlepiej podlewać ją poprzez zanurzenie doniczki w wodzie na 15-30 minut. Można również zraszać jej liście (ważne, żeby ich nie wycierać!), ale suche powietrze również zniesie. Ważne, żeby nie przesuszyć podłoża. Nie lubi bezpośredniego światła. Dobrze będzie czuła się w półcieniu. Może rosnąć w doniczce, powieszonym pojemniku lub na kawałku kory – dzięki czemu może wyglądać bardzo efektownie.

Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia)

Ciemnotka okrągłolistna to niewielka paproć. Osiąga około 25-30 centymetrów wysokości. Bardzo dobrze odnajduje się w warunkach mieszkaniowych. Lubi dużo światła, ale rozproszonego. Jeśli ma stać na widnym parapecie, to najlepiej za firanką. W podlewaniu nie jest uciążliwa, nie lubi nadmiaru wody. Będzie ładnie wyglądać w zwykłej doniczce, jak i również w wiszącym koszyku.

Pilea peperomioides

Pilea peperomioides jest nazywana „pieniążkiem” ze względu na charakterystyczny kształt liści. Lubi jasne pomieszczenia, ale niekoniecznie bezpośrednie światło. Ziemia powinna być stale wilgotna, jednak nie zaszkodzi jej gdy czasem zapomnimy ją podlać 😉 Jako młoda roślina wygląda dość niepozornie (choć mi akurat wtedy bardzo się podoba). Z czasem gęstnieje i rośnie w górę, więc zaczyna przypominać małe drzewko z okrągłymi liśćmi. Czasami nazywana jest „wystrzałową rośliną” gdyż swoje nasiona potrafi wyrzucić na sporą odległość.

Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)

Chamedora wytworna, zwana również Chamedorą wyniosłą lub palmą koralową, to gatunek roślin należący do rodziny arekowatych (palm). Jest rośliną, która znosi cień, więc może stać z dala od okna. Jednak na słońcu rośnie szybciej. Należy podlewać ją umiarkowanie, ale nie wolno dopuścić do przesuszenia ziemi. Doskonale oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. W naturalnym środowisku może osiągnąć wysokość do 3 metrów. W warunkach domowych zdarza jej się przekroczyć 1 metr wysokości.