Dzięki Top for Dog już nie raz poznaliśmy produkt zupełnie dla nas nowy. Tak też było tym razem. Do testów otrzymaliśmy karmę z owadów…

Karma z robakami

Tenebrio molitor (mącznik młynarek) to gatunek chrząszcza, którego larwy wykorzystywane są w karmach i przysmakach Tenetrio. Zaznaczyć warto, że larwy te spożywane są również przez ludzi! Uznawane są za zdrowy przysmak, pełen wartościowego białka i mają podobno lekko orzechowy smak. Larwy, które trafiają do karm marki Tenetrio pochodzą z ich własnych hodowli. Nie stosuje się tam antybiotyków ani zabiegów inżynierii genetycznej.

Pokarm wysokiej jakości

Zawartość białka w larwach Tenebrio molitor jest porównywalna do wołowiny: 100 g świeżych larw Tenebrio zawiera 27 g białka. Wołowina ma prawie tyle samo (26 g). Larwy mącznika młynarka to również bogate źródło kwasów Omega 3 i Omega-6. Karma z larw polecana jest szczególnie psom z alergiami, które mają problem z przyswajaniem białka z innych źródeł.

Bomba witaminowa

Larwy dostarczają wielu mikroelementów i witamin, które w tak dużych ilościach występują tylko w warzywach i owocach. Szczególnie cenna jest biotyna i magnez – oba ta składniki zapewniają zdrową skórę i mocną, lśniącą sierść.

Ekologia

Hodowla larw jest bardziej przyjazna dla środowiska i wydajna w porównaniu z konwencjonalnymi hodowlami. Oszczędza wodę, emituje minimalną ilość gazów cieplarnianych i zajmuje małą przestrzeń. Przykładowo karmiąc karmą Tenetrio psa o masie ciała 40 kg można zaoszczędzić 11 500 litrów wody na jednej dziennej porcji karmy. Robi to wrażenie.

Karma z owadów może być doskonałym rozwiązaniem dla wegan, wegetarian i osób, które tak jak ja, starają się znacznie ograniczyć spożywanie mięsa. Białko podawane psom nadal ma pochodzenie odzwierzęce, ale jego źródło może pomóc uspokoić sumienie.

SKŁAD: mączka z larw chrząszcza Tenebrio molitor (27%), płatki ziemniaczane (26%), amarantus (22,5%), suszona marchewka (10,5%), olej słonecznikowy (6,5%), olej lniany (2%), fosforan dwuwapniowy (1,5 %), Wapno z alg (0,5%)

SKŁADNIKI ANALITYCZNE:  surowe białko (23,6%), surowy tłuszcz (7,7%), surowy błonnik (4,8%),  surowy popiół (6%),  wapń (0,9%),  fosfor (0,6%), sód (0,2%)

DODATKI ODŻYWCZE NA KG: żelazo (35 mg siarczanu żelaza (II),monohydrat),  21 mg  aminokwasowego chelatu żelaza, hydrat), miedź (3,5 mg siarczanu miedzi (II) pentahydrat), 2,1 mg aminokwasowego chelatu miedzi, hydrat), cynk (40,6 mg jednowodnego siarczanu cynku, 9,8 mg tlenku cynku, 21 mg aminokwasowego chelatu cynku, hydrat), mangan (40 mg siarczanu manganu (II), monohydrat, 10,5 mg aminokwasowego chelatu manganu, hydrat), jod (0,46 mg jodanu wapnia), selen (0,1 mg selenin sodu), 15 000 IU witaminy A, 1500 IU witaminy D3, 150 mg witaminy E, 20 mg witaminy B1, 18 mg witaminy B2, 20 mg witaminy B6, 100 μg witaminy B12 (cyjanokobalamina), 300 μg biotyny, 8 mg kwasu foliowego, 40 mg niacyny, 35 mg D-pantotenianu wapnia, 1750 mg chlorku choliny

Nasze testy

Jako główny tester został wybrany Frugo, więc otrzymaliśmy karmę w wersji dla psów małych ras. Granulat w niej jest na tyle mały, żeby drobne ryjki nie miały problemu z konsumowaniem. Drobna forma karmy okazała się również przydatna jako przysmaki treningowe.

Zapach karmy Tenetrio nie przypominał mi żadnej innej karmy, ale psy bardzo się nim zainteresowały. Smakowitość oceniamy bardzo wysoko. Także kilku rodzajów przysmaków, które otrzymaliśmy wraz z przesyłką. Psy oszalały na ich punkcie. A dodatkową ich zaletą (poza smakiem) jest niska kaloryczność, więc niemalże bez skrupułów można było dokarmiać sierściuchy 🙂

Frugo na karmę Tenetrio Gemüse Garten zareagował bardzo dobrze. Nie odnotowaliśmy żadnych problemów trawiennych. Poza tym karma przysłużyła się w odchudzaniu Frugo, bo nieco niższa zawartość białka i tłuszczu na rzecz innych składników (sporo warzyw), sprawiała, że ilość dziennej porcji się zgadzała a nie powodowała jednocześnie nadmiaru kalorii.

Pochwalić należy jeszcze opakowania. Cały zestaw, zarówno karma jak i przysmaki, zapakowane były w większości w tekturę i papier. Poza największym opakowaniem karmy, resztę produktów można było otwierać i na powrót szczelnie zamykać. Do tego oprawa graficzna bardzo ładna, więc całość sprawiała niezwykle przyjemne wrażenie.

Polecamy ♥

Do końca listopada trwa głosowanie w plebiscycie Top for Dog, w którym oczywiście zagłosować można również na karmę Tenetrio Gemüse Garten.

PRODUKT:
TENETRIO GEMÜSE GARTEN MINI karma z owadami i warzywami

STRONA:
premium4animals.pl

FACEBOOK:
Tenetrio Polska
Premium4animals

INSTAGRAM:
@tenetriopl
@premium4animals.pl