W nieplanowany sposób zostaliśmy domem tymczasowym dla dwóch chłopaków – Astro i Foresta. Gdy do nas trafili (4 lipca) mieli po 6 tygodni. Obecnie to 9-tygodniowe rozbójniki z nieskończonymi pokładami energii. Do tego rosną jak na drożdżach, więc oczywistym jest, że potrzebują odpowiednich źródeł energii.

Karmę, jak również inne niezbędne rzeczy do zapewnienia domu szczeniętom, dostaliśmy od fundacji Sfora Husky. Z naszej strony musieliśmy właściwie poświęcić tylko czas:)

Szczeniaki właściwie bez grymaszenia wcinały wszystko, co tylko im daliśmy i ładnie przybierały (i nadal przybierają) na wadze. Zauważyliśmy jednak, że Astro dość często i intensywnie się drapie. Nie wiedzieliśmy czy to od jakiś pasożytów (zwłaszcza, że zaraz po przyjeździe maluchów stoczyliśmy z nimi walkę) czy to może jakaś alergia, czy po prostu są już tak niemiłosiernie brudne;)

Kąpiel zaliczyliśmy, problem wszelakich pasożytów, mamy nadzieję, że już za nami, ale być może jakaś alergia np. pokarmowa? Firma Belcando, z którą współpracujemy już od dłuższego czasu, zaproponowała, że przyśle nam karmę dla szczeniąt Puppy Gravy, która w swoim składzie nie zawiera pszenicy i innych zbóż – czyli produktów, które pierwsze przyszły mi na myśl w związku z ewentualną alergią.

Muszę zaznaczyć, że Belcando samo z siebie wyszło z propozycją, gdy na naszym facebookowym profilu pojawiły się zdjęcia chłopaków:) Cała ekipa bardzo dziękuje:) Brzuszki szczeniąt szczególnie!:)

Po zabawie przy rozpakowywaniu przesyłki (w której znalazła się również karma dla kotów – recenzja również ukaże się na blogu), dość żwawo przystąpiliśmy do testowania:) Oprócz dwóch jednokilogramowych opakowań suchej karmy, szczeniaki dostały również puszki z karmą mokrą. Ale po kolei:)

Belcando Puppy Gravy – składniki:

Świeże mięso drobiowe (30%); ryż (23%); suszone mięso drobiowe z niską zawartością popiołu (19%); kukurydza; mączka rybna z morskich ryb (6%) tłuszcz drobiowy; olej roślinny (palmowy, kokosowy); sproszkowane (suszone) jajka (2,5%); żelatyna zhydrolizowana (2,5%); drożdże piwne (2,5%); chleb świętojański; suszone wysłodki buraczane, odcukrzone; wątróbka drobiowa hydrolizowana; nasiona szałwii; siemię lniane; dwufosforan wapnia; chlorek sodu; chlorek potasu.

Analiza: białko ogólne 29%, tłuszcz surowy 17%, włókno surowe 2%, popiół surowy 6,5%, wilgotność 10%, wapń 1,25%, fosfor 1%, sód 0,35%, witaminy, lecytyna.

Belcando Puppy Gravy to karma dla szczeniąt wszystkich ras do 4 miesiąca życia oraz dla młodych psów małych ras do osiągnięcia wieku dorosłego. Na opakowaniu zawarte są informacje co do ilości podawanej karmy. Dostałam jednakże instrukcje, że szczeniaki w takim wieku (przypominam, że trafiły do nas gdy miały 6 tygodni) mogą jeść „do oporu”, bo w tym okresie życia czas mija im głównie na rozrabianiu i rośnięciu:) Dostawały jeść najpierw 4 razy dziennie, po około 2 tygodniach już 3 razy dziennie i mogły zjeść tyle, ile chciały. Mimo moich początkowych obaw, nie były to nie wiadomo jak olbrzymie ilości;)

Bardzo spodobała mi się możliwość podawania karmy Belcando na dwa sposoby: chrupiących kuleczek prosto z paczki albo wymieszanych z odrobioną ciepłej (40-50°) wody tak, aby powstał sosik. Wystarczy dodać wodę, zamieszać, odczekać około jednej minuty i gotowe:) Stosowaliśmy obie formy i obie były chętnie zjadane. Opcja z sosem okazała się szczególnie pomocna przy podawaniu codziennej dawki witamin. Miałam wtedy pewność, że cała odmierzona porcja proszku (w takiej formie są witaminki) została zjedzona, bo po prostu przykleiła się do karmy, a nie została gdzieś na dnie w misce.

Należało jedynie pilnować, aby każdy ze szczylków zjadał własną porcję;)

Belcando Super Premium Junior – drób oraz jajka

Jeśli chodzi o puszki, oto ich skład:

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (66% drób), rosół drobiowy (29%), jaja (4%), tłuszcze i oleje (0,5%), składniki mineralne.

Analiza: proteiny (12%), tłuszcze (6,8%), popiół (2%), włókno (0,3%), wilgotność (77%), wapń (0,4%), fosfor (0,19%), witaminy, cynk, mangan, jod.

Karmę z puszek traktowaliśmy jako dodatek do diety. Szczeniakom bardzo smakowała. Cieszę się, że maluchy chętnie jedzą każdy rodzaj pokarmu, bo przecież nie wiem czym będą karmić je przyszli opiekunowie, ale zdaje się, że nie powinno być problemu z żadną dietą:)

Zapraszam do odwiedzenia profilu facebookowego Belcando Polska oraz do sklepu Pets4live,
gdzie można nabyć te i inne produkty marki Belcando.